Bank handlowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 2: Linia 2:




,,'''Bank handlowy''' zajmuje się potrzebami bankowości komercyjnej w zakresie międzynarodowych finansów, długoterminowych pożyczek dla przedsiębiorstw i gwarantowania akcji<ref>https://www.netinbag.com/pl/business/what-is-a-merchant-bank.html</ref>."
,,'''Bank handlowy''' zajmuje się potrzebami bankowości komercyjnej w zakresie międzynarodowych finansów, długoterminowych pożyczek dla przedsiębiorstw i gwarantowania."
Banki handlowe nie posiadają biur detalicznych, ponieważ zwykli klienci nie mogą otwierać w nich rachunków oszczędnościowych lub czekowych. Coraz częściej banki handlowe nazywane są '''bankami hurtowymi''', ponieważ mają do czynienia z dużymi instytucjami finansowymi oraz innymi bankami handlowymi<ref>https://www.netinbag.com/pl/business/what-is-a-merchant-bank.html ,,Co to jest bank handlowy?"</ref>.  
Banki handlowe nie posiadają biur detalicznych, ponieważ zwykli klienci nie mogą otwierać w nich rachunków oszczędnościowych lub czekowych. Coraz częściej banki handlowe nazywane są '''bankami hurtowymi''', ponieważ mają do czynienia z dużymi instytucjami finansowymi oraz innymi bankami handlowymi<ref>https://www.netinbag.com/pl/business/what-is-a-merchant-bank.html ,,Co to jest bank handlowy?"</ref>.  


== Gwarantowanie akcji ==
== Portfel bankowy ==
Gwarantowanie akcji jest najpopularniejszą rolą banku handlowego. Bank jest wynajmowany, kiedy duża firma chce zabierać pieniądze od inwestorów za pomocą giełdy. Umożliwia wdrożenie i zagwarantowanie tego procesu. Bank ustala ilość zapasów oraz cenę, po której mają zostać emitowane, a także termin wydania zapasów. Następnie odpowiada za dokumentację wymaganych dokumentów, często odpowiada także za marketing nowych zapasów, przedsięwzięcie to może być realizowane wspólnie z firmą zlecającą. Zdarza się, że kilka banków handlowych współpracuje ze sobą nad bardzo dużą ofertą akcji, jednak jeden z nich zostaje '''głównym gwarantem''' <ref>https://www.netinbag.com/pl/business/what-is-a-merchant-bank.html ,,Co to jest bank handlowy?"</ref>.
  Do '''portfela bankowego''' należą następujące rodzaje operacji<ref>Dziennik Urzędowy NBP Nr 2,( 2007) ,,Wyodrębnianie portfela handlowego oraz wykaz operacji zaliczonych do portfela handlowego’’</ref>:
* giełdowe i pozagiełdowe terminowe transakcje pozabilansowe;
* operacje, które są dokonywane w ramach świadczenia usług pośrednictwa finansowego na hurtowym rynku finansowym;
* operacje, które polegają na gwarantowaniu emisji papierów wartościowych
  '''Portfel handlowy banku''' zawiera<ref>Dziennik Urzędowy NBP Nr 2,( 2007) ,,Wyodrębnianie portfela handlowego oraz wykaz operacji zaliczonych do portfela handlowego’’</ref>:
* operacje dokonywane, aby zabezpieczyć ryzyko wynikające z operacji zaliczonych do portfela handlowego
* operacje, które są dokonywane na własny rachunek w celach handlowych


== Zakres działalności banków handlowych==
== Historia==
'''Banki handlowe''' skupiają się na dużych firmach, dzięki czemu mogą skoncentrować się na pozyskiwaniu wiedzy szczególnie przydatnych dla takich klientów. Niektóre banki specjalizują się tylko w jednym obszarze, np<ref>https://www.netinbag.com/pl/business/what-is-a-merchant-bank.html ,,Co to jest bank handlowy?"</ref>:
Pierwsze '''banki handlowe''' pojawiły się już u schyłku feudalizmu. Były to między innymi : Casa di San Giorgio w Genui (1586), Banco di Rialto w Wenecji (1587), Bank Amsterdamski ( 1609) i Bank Hamburski ( 1619). Na początku banki handlowe zajmowały się pośredniczeniem w płatnościach, a od drugiej połowy XVII w. zaczęły w większym stopniu angażować się w działalność kredytową, w ten sposób przyczyniły się do rozwoju gospodarki pieniężnej. Banki handlowe miały swój udział w tworzeniu nowego ustroju jakim był kapitalizm. Na przełomie XVII i XVIII w. kupcy zaczęli używać do regulowania płatności kwitów depozytowych wystawianych przez banki handlowe.  Kwity depozytowe były wystawiane w zamian za monety lub kruszec, w znacznym stopniu przyczyniło się to do ułatwienia handlu<ref>E. Kosieradzka, (2016), ‘’ Geneza banku centralnego na ziemiach polskich”</ref>.
* finansach międzynarodowych
* gwarantowaniu emisji


== Połączenie bankowości detalicznej z bankowością hurtową ==
== Zagrożenie dla banków handlowych ==
W wielu największych bankach można spotkać się z oddziałem '''detalicznym''' i '''handlowym'''. Są one jednak odrębnymi podmiotami, ponieważ podobieństwo pomiędzy tymi dwoma rodzajami bankowości jest niewielkie<ref>https://www.netinbag.com/pl/business/what-is-a-merchant-bank.html ,,Co to jest bank handlowy?"</ref>.  
Dynamicznie rozwijające się '''instytucje niebankowe''', które gromadzą oszczędności ludności oraz lotne kapitały przedsiębiorstw są poważną konkurencją dla banków handlowych, które posiadają mniej atrakcyjną warunki przyjmowania wkładów kapitałowych. Najwięcej pośredników niebankowych znajduje się w USA, gdzie ta konkurencja jest najbardziej zaciekła i doprowadziła do tego, że część amerykańskich banków handlowych, zwłaszcza na północy utraciła dominującą pozycję na rynku kapitałowym. '''Banki handlowe''' w celu poprawienia swojej pozycji próbują rozszerzyć i urozmaicić swoją działalność, tak aby objąć swoim zasięgiem całość operacji kapitałowych. Domagają się również, aby nad działalnością instytucji finansowych niebankowych została rozciągnięta bezpośrednia '''kontrola państwowa''', w większości państw władze uznały, że nie ma potrzeby wprowadzania ścisłej kontroli instytucji niebankowych. Władze doszły do przekonania, że banki handlowe są w stanie konkurować z instytucjami finansowymi niebankowymi, jeśli wprowadzone zostaną zmiany w działalności banków, między innymi<ref>Kowalczyk Z., ‘’Rola instytucji finansowych w systemie funkcjonowania współczesnej gospodarki kapitalistycznej”</ref>:
* Wszystkich pośredników będzie obowiązywał reżym finansowy
* Zniesione zostanie utrzymywanie rezerwy obowiązkowej przez banki handlowe
* Banki handlowe będą miały możliwość zakładania oddziałów i filii na większą skalę
* Rozszerzone zostaną formy udzielania kredytów oraz przyjmowania wkładów
 
== Bank Handlowy w Warszawie SA==
'''Bank Handlowy''' w Warszawie został założony w 1870 roku i jest jednym z najstarszych banków nie tylko w Polsce, ale także w Europie, a jego pierwszym prezesem był '''Józef Zamoyski'''. Jest bankiem komercyjnym, działającym aktualnie pod marką Citi Handlowy. Aktualnie jest '''10. największym bankiem w Polsce''', jeśli chodzi o wielkość aktywów, a 18. ze względu na liczbę placówek<ref>https://pl.wikipedia.org/wiki/Bank_Handlowy_w_Warszawie, ''Bank Handlowy w Warszawie''</ref>.


==Przypisy==
==Przypisy==
:
 
* https://www.netinbag.com/pl/business/what-is-a-merchant-bank.html ,,Co to jest bank handlowy?"
<references />


==Bibliografia==
==Bibliografia==
:
:
* https://www.netinbag.com/pl/business/what-is-a-merchant-bank.html (2021), ''Co to jest bank handlowy?''
* https://www.netinbag.com/pl/business/what-is-a-merchant-bank.html (2021), ''Co to jest bank handlowy?''
* Owsiak S., (2015) ''Finanse'', ,,Polskie wydawnictwo Ekonomiczne"
* https://pl.wikipedia.org/wiki/Bank_Handlowy_w_Warszawie (2021), ''Bank Handlowy w Warszawie''
* Kosieradzka E., (2016), ''Geneza banku centralnego na ziemiach polskich'' https://journals.umcs.pl/g/article/viewFile/2129/2950
* Kowalczyk Z., ''Rola instytucji finansowych w systemie funkcjonowania współczesnej gospodarki kapitalistycznej'', https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/19602/1/012%20ZYGMUNT%20KOWALCZYK.pdf
* Piasecki J., (1884) ''Ekonomia Polityczna'', Warszawa ,,Prawda",  
* Piasecki J., (1884) ''Ekonomia Polityczna'', Warszawa ,,Prawda",  
* Podstwaka M., (2010) ''Finanse'', Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
* '' Wyodrębnianie portfela handlowego oraz wykaz operacji zaliczonych do portfela handlowego'',( 2007),  Dziennik Urzędowy NBP Nr 2, https://www.nbp.pl/akty_prawne/dzienniki_urzedowe/2007/2_2007_3.pdf
{{a|Aleksandra Potejko}}
{{a|Aleksandra Potejko}}
[[Kategoria:Bankowość]]
[[Kategoria:Bankowość]]

Wersja z 21:38, 17 maj 2021


,,Bank handlowy zajmuje się potrzebami bankowości komercyjnej w zakresie międzynarodowych finansów, długoterminowych pożyczek dla przedsiębiorstw i gwarantowania." Banki handlowe nie posiadają biur detalicznych, ponieważ zwykli klienci nie mogą otwierać w nich rachunków oszczędnościowych lub czekowych. Coraz częściej banki handlowe nazywane są bankami hurtowymi, ponieważ mają do czynienia z dużymi instytucjami finansowymi oraz innymi bankami handlowymi[1].

Portfel bankowy

 Do portfela bankowego należą następujące rodzaje operacji[2]:
  • giełdowe i pozagiełdowe terminowe transakcje pozabilansowe;
  • operacje, które są dokonywane w ramach świadczenia usług pośrednictwa finansowego na hurtowym rynku finansowym;
  • operacje, które polegają na gwarantowaniu emisji papierów wartościowych
 Portfel handlowy banku zawiera[3]:
  • operacje dokonywane, aby zabezpieczyć ryzyko wynikające z operacji zaliczonych do portfela handlowego
  • operacje, które są dokonywane na własny rachunek w celach handlowych

Historia

Pierwsze banki handlowe pojawiły się już u schyłku feudalizmu. Były to między innymi : Casa di San Giorgio w Genui (1586), Banco di Rialto w Wenecji (1587), Bank Amsterdamski ( 1609) i Bank Hamburski ( 1619). Na początku banki handlowe zajmowały się pośredniczeniem w płatnościach, a od drugiej połowy XVII w. zaczęły w większym stopniu angażować się w działalność kredytową, w ten sposób przyczyniły się do rozwoju gospodarki pieniężnej. Banki handlowe miały swój udział w tworzeniu nowego ustroju jakim był kapitalizm. Na przełomie XVII i XVIII w. kupcy zaczęli używać do regulowania płatności kwitów depozytowych wystawianych przez banki handlowe. Kwity depozytowe były wystawiane w zamian za monety lub kruszec, w znacznym stopniu przyczyniło się to do ułatwienia handlu[4].

Zagrożenie dla banków handlowych

Dynamicznie rozwijające się instytucje niebankowe, które gromadzą oszczędności ludności oraz lotne kapitały przedsiębiorstw są poważną konkurencją dla banków handlowych, które posiadają mniej atrakcyjną warunki przyjmowania wkładów kapitałowych. Najwięcej pośredników niebankowych znajduje się w USA, gdzie ta konkurencja jest najbardziej zaciekła i doprowadziła do tego, że część amerykańskich banków handlowych, zwłaszcza na północy utraciła dominującą pozycję na rynku kapitałowym. Banki handlowe w celu poprawienia swojej pozycji próbują rozszerzyć i urozmaicić swoją działalność, tak aby objąć swoim zasięgiem całość operacji kapitałowych. Domagają się również, aby nad działalnością instytucji finansowych niebankowych została rozciągnięta bezpośrednia kontrola państwowa, w większości państw władze uznały, że nie ma potrzeby wprowadzania ścisłej kontroli instytucji niebankowych. Władze doszły do przekonania, że banki handlowe są w stanie konkurować z instytucjami finansowymi niebankowymi, jeśli wprowadzone zostaną zmiany w działalności banków, między innymi[5]:

  • Wszystkich pośredników będzie obowiązywał reżym finansowy
  • Zniesione zostanie utrzymywanie rezerwy obowiązkowej przez banki handlowe
  • Banki handlowe będą miały możliwość zakładania oddziałów i filii na większą skalę
  • Rozszerzone zostaną formy udzielania kredytów oraz przyjmowania wkładów

Bank Handlowy w Warszawie SA

Bank Handlowy w Warszawie został założony w 1870 roku i jest jednym z najstarszych banków nie tylko w Polsce, ale także w Europie, a jego pierwszym prezesem był Józef Zamoyski. Jest bankiem komercyjnym, działającym aktualnie pod marką Citi Handlowy. Aktualnie jest 10. największym bankiem w Polsce, jeśli chodzi o wielkość aktywów, a 18. ze względu na liczbę placówek[6].

Przypisy

Bibliografia

Autor: Aleksandra Potejko

  1. https://www.netinbag.com/pl/business/what-is-a-merchant-bank.html ,,Co to jest bank handlowy?"
  2. Dziennik Urzędowy NBP Nr 2,( 2007) ,,Wyodrębnianie portfela handlowego oraz wykaz operacji zaliczonych do portfela handlowego’’
  3. Dziennik Urzędowy NBP Nr 2,( 2007) ,,Wyodrębnianie portfela handlowego oraz wykaz operacji zaliczonych do portfela handlowego’’
  4. E. Kosieradzka, (2016), ‘’ Geneza banku centralnego na ziemiach polskich”
  5. Kowalczyk Z., ‘’Rola instytucji finansowych w systemie funkcjonowania współczesnej gospodarki kapitalistycznej”
  6. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bank_Handlowy_w_Warszawie, Bank Handlowy w Warszawie