Pomoc:CEOpedia
Z Encyklopedia Zarządzania
Ogólne zasady przygotowania haseł w języku angielskim
- Certyfikaty językowe nie są wymagane. Potrzebna jest znajomość języka na poziomie B2 (czyli przyzwoite liceum). Jeśli czujesz, że potrafisz to próbuj.
- Generalne zasady są takie same jak w hasłach polskich, różnice wskazano poniżej. Dlatego najpierw przeczytaj zasady dla polskich haseł.
- Edycja odbywa się na portalu CEOpedia, który jest anglojęzyczną wersją Encyklopedii Zarządzania. Trzeba tam założyć konto.
- Rezerwacja wszystkich haseł odbywa się w tym samym miejscu: https://kpz.uek.krakow.pl/student/index.php. Zapisz się do grupy anglojęzycznej używając odpowiedniego hasła grupowego (lub poproś prowadzącego e-mailem o przepisanie).
Jak ułatwić sobie pracę?
- Nie pisz po polsku, nie używaj translatora. Znajdź anglojęzyczne źródła naukowe i opracuj hasło na ich podstawie od razu po angielsku. Będzie szybciej i lepiej. Sprawdziliśmy to w praktyce!
- Naukowe źródła anglojęzyczne znajdziesz na scholar.google.com, books.google.com, a także w bazie danych EBSCO (logowanie numerem karty bibliotecznej i hasłem z dowolnego miejsca). Są tam tysiące artykułów na każdy temat. Uwaga, linków do plików znalezionych w "EBSCO" nie należy umieszczać w bibliografii, artykuły tam znalezione są dostępne wyłącznie dla studentów i pracowników uczelni!
- Korzystanie ze stron internetowych wymaga każdorazowej zgody prowadzącego. Nie korzystaj ze stron o nieznanej jakości (np. bez przypisów, autorów, dat wydania).
- Pamiętaj o zasadach dotyczących plagiatu.
Zasady opracowania haseł - różnice
- Nie musisz korzystać ze źródeł drukowanych - wystarczy dostęp do naukowych baz danych w internecie.
- Długość hasła. Hasło powinno mieć długość min. 5000 znaków z bibliografią (długość można sprawdzić w zakładce Historia).
- Dodatkowy warunek: jeśli poprawiasz hasło już opracowane, to należy je rozbudować o dodatkowe min. 2000 znaków.
- Bibliografia (ang. References).
- Nie korzystamy z polskojęzycznych źródeł.
- Można korzystać z WIARYGODNYCH stron internetowych w języku angielskim (tj. posiadających co najmniej przypisy, autora, datę wydania).
- W bibliografii dodatkowo należy podawać linki do anglojęzycznych artykułów naukowych związanych z tematem (szukaj na: scholar.google.com). Mają one rozszerzać wiedzę czytelnika (łącznie min. 3 linki w bibliografii).
- Nawet jeśli uzyskasz zgodę na wykorzystanie, to nie wolno cytować wprost stron internetowych. Obowiązkowe jest parafrazowanie zdań i oczywiście dodanie przypisu.
Różnice w formatowaniu
Mogą wystąpić nieznaczne różnice w formatowaniu:
- osadzanie rysunków: zamiast słowa "Plik" użyj "File"
- sekcję ==Bibligorafia== zastąp sekcją ==References==
- sekcję ==Przypisy== zastąp sekcją ==Footnotes==