Pomoc:CEOpedia

Z Encyklopedia Zarządzania

Ogólne zasady przygotowania haseł w języku angielskim

  1. Certyfikaty językowe nie są wymagane. Potrzebna jest znajomość języka na poziomie B2 (czyli przyzwoite liceum). Jeśli czujesz, że potrafisz to próbuj.
  2. Generalne zasady są takie same jak w hasłach polskich, różnice wskazano poniżej. Dlatego najpierw przeczytaj zasady dla polskich haseł.
  3. Edycja odbywa się na portalu CEOpedia, który jest anglojęzyczną wersją Encyklopedii Zarządzania. Trzeba tam założyć konto.
  4. Rezerwacja wszystkich haseł odbywa się w tym samym miejscu: https://kpz.uek.krakow.pl/student/index.php. Zapisz się do grupy anglojęzycznej używając odpowiedniego hasła grupowego (lub poproś prowadzącego e-mailem o przepisanie).

Jak ułatwić sobie pracę?

  • Nie pisz po polsku, nie używaj translatora. Znajdź anglojęzyczne źródła naukowe i opracuj hasło na ich podstawie od razu po angielsku. Będzie szybciej i lepiej. Sprawdziliśmy to w praktyce!
  • Naukowe źródła anglojęzyczne znajdziesz na scholar.google.com, books.google.com, a także w bazie danych EBSCO (logowanie numerem karty bibliotecznej i hasłem z dowolnego miejsca). Są tam tysiące artykułów na każdy temat. Uwaga, linków do plików znalezionych w "EBSCO" nie należy umieszczać w bibliografii, artykuły tam znalezione są dostępne wyłącznie dla studentów i pracowników uczelni!
  • Korzystanie ze stron internetowych wymaga każdorazowej zgody prowadzącego. Nie korzystaj ze stron o nieznanej jakości (np. bez przypisów, autorów, dat wydania).
  • Pamiętaj o zasadach dotyczących plagiatu.

Zasady opracowania haseł - różnice

  1. Nie musisz korzystać ze źródeł drukowanych - wystarczy dostęp do naukowych baz danych w internecie.
  2. Długość hasła. Hasło powinno mieć długość min. 5000 znaków z bibliografią (długość można sprawdzić w zakładce Historia).
    • Dodatkowy warunek: jeśli poprawiasz hasło już opracowane, to należy je rozbudować o dodatkowe min. 2000 znaków.
  3. Bibliografia (ang. References).
    • Nie korzystamy z polskojęzycznych źródeł.
    • Można korzystać z WIARYGODNYCH stron internetowych w języku angielskim (tj. posiadających co najmniej przypisy, autora, datę wydania).
    • W bibliografii dodatkowo należy podawać linki do anglojęzycznych artykułów naukowych związanych z tematem (szukaj na: scholar.google.com). Mają one rozszerzać wiedzę czytelnika (łącznie min. 3 linki w bibliografii).
  4. Nawet jeśli uzyskasz zgodę na wykorzystanie, to nie wolno cytować wprost stron internetowych. Obowiązkowe jest parafrazowanie zdań i oczywiście dodanie przypisu.

Różnice w formatowaniu

Mogą wystąpić nieznaczne różnice w formatowaniu:

  • osadzanie rysunków: zamiast słowa "Plik" użyj "File"
  • sekcję ==Bibligorafia== zastąp sekcją ==References==
  • sekcję ==Przypisy== zastąp sekcją ==Footnotes==