Portal moze zapisywać w przeglądarce uzytkownika informacje związane z logowaniem oraz statystykami oglądalności. Jeśli nie zgadzasz się z tym, opuść stronę.

Zarządzanie

Z Encyklopedia Zarządzania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Słowo wstępu

Zarządzanie w Encyklopedii Zarządzania jest definiowane na różne sposoby. Mówimy o wielu rodzajach zarządzania, koncepcjach i metodach. Wpisując w wyszukiwarce hasło zarządzanie otrzymasz w odpowiedzi linki do ponad 800 artykułów. Dlatego celem opracowania niniejszego artykułu jest jedynie dokonanie przeglądu definicji zarządzania obecnych w literaturze. Chcielibyśmy, aby lista tych definicji była możliwie pełna. Będziemy ją rozwijać. Jeśli uważasz, że jakaś definicja powinna się tu znaleźć, wpisz ją w zakładce dyskusja. Redaktorzy Encyklopedii przeniosą ją do treści hasła.

Przegląd definicji

  • Zestaw działań (obejmujący planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie, tj. kierowanie ludźmi, i kontrolowanie), skierowanych na zasoby organizacji (ludzkie, finansowe, rzeczowe i informacyjne) i wykonywanych z zamiarem osiągnięcia celów organizacji w sposób sprawny i skuteczny. (Griffin R. W., Podstawy zarządzania organizacjami, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, s. 6)
  • Działanie polegające na dysponowaniu zasobami; ponieważ do zasobów najważniejszych należą ludzie, zasobami są pieniądze, a przez nie oddziałuje się na ludzi. Zarządzanie wiąże się z kierowaniem i bardzo często używa się łącznie terminów "organizacja i zarządzanie", "kierowanie i zarządzanie" (Pszczołowski T., Mała encyklopedia prakseologii i teorii organizacji, Ossolineum, Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk 1978, s. 288)
  • Jest to działanie zmierzające do spowodowania funkcjonowania rzeczy, organizacji lub osób podległych, zgodnie z celami zarządzającego (Gliński B., Mała encyklopedia ekonomiczna, Warszawa 1974, s. 929; za T. Pszczołowskim)


At work.png

To jest zalążek artykułu.

Jeśli posiadasz kompetencje i uprawnienia, możesz go rozbudować.


Autor: Sławomir Wawak

Oceń treść artykułu

Aktualna ocena artykułu: 64/100 (głosów: 24)
 Musisz włączyć JavaScript, aby głosować

Źródło „http://mfiles.pl/pl/index.php?title=Zarządzanie&oldid=15350