Portal moze zapisywać w przeglądarce uzytkownika informacje związane z logowaniem oraz statystykami oglądalności. Jeśli nie zgadzasz się z tym, opuść stronę.

Skłonność do oszczędzania

Z Encyklopedia Zarządzania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Charakterystyka

Skłonność do oszczędzania to zdolność jednostki do odkładania konsumpcji w czasie. Wiąże się ona z procesem psychologicznym, jak również zależy od norm społecznych i postawy wobec konsumpcji. Zatem o skłonności decydują zdolności do odkładania w czasie gratyfikacji oraz samokontrola.

Teorie procesu oszczędzania

W ekonomii istnieje wiele teorii odnoszących się do procesu oszczędzania. Najbardziej znane to :

  • Hipoteza dochodu permanentnego Miltona Friedmana. W związku z wahaniami poziomu dochodów w czasie, ludzie dążą do wyrównania wahań w poziome konsumpcji, tak aby uniemożliwić ich wpływ na konsumpcję. Friedman zakłada, że zależy ona od dochodu permanentnego (przeciętny dochód ludzi w długim okresie czasu). Wobec tego, różnicą między dochodem bieżącym a permanentnym są oszczędności. Friedman w swojej teorii wyróżnił dochód przejściowy oznaczający losowe fluktuacje wokół dochodu permanentnego. W przypadku osób z wysokim dochodem przejściowym oraz z dodatnimi oszczędnościami, mogą one być traktowane jako osoby w średnim wieku. Natomiast osoby z ujemnymi dochodami przejściowymi i ujemnymi oszczędnościami, są przez model traktowane jako młodzi i starsi ludzie

Czynniki wpływające na skłonność do oszczędzania

Ekonomiści w swoich teoriach brali pod uwagę wiele czynników. Na poziom skłonności do oszczędzania ma wpływ otoczenie bliższe jak i czynniki makroekonomiczne, które oddziałują pośrednio na funkcjonowanie gospodarstw domowych. Wyróżnia się następujące czynniki:

Bibliografia

Autor: Magdalena Lubecka

Oceń treść artykułu

Aktualna ocena artykułu: 43/100 (głosów: 2)
 Musisz włączyć JavaScript, aby głosować

Źródło „http://mfiles.pl/pl/index.php?title=Skłonność_do_oszczędzania&oldid=16087