Portal moze zapisywać w przeglądarce uzytkownika informacje związane z logowaniem oraz statystykami oglądalności. Jeśli nie zgadzasz się z tym, opuść stronę.

Metodologia

Z Encyklopedia Zarządzania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Charakterystyka

etymologicznie to "nauka o metodach". Obecnie jednak nie obejmuje tylko samych metod (sposobów realizacji zamierzonego działania w sytuacji, gdy osoba działająca ma świadomość jego przydatności), ale także wyniki ich zastosowania. Może dotyczyć samej nauki, lub ogólniej, wszelkiej działalności człowieka (metodologia ogólna). Celem metodologii ogólnej jest optymalizacja metod działania.

Metodologia nauk to przejrzyście określony, niezmienny, niezawodny system reguł i procedur. Zajmuje się analizą poszczególnych typów procedur badawczych (na które składają się uzasadnianie twierdzeń, wnioskowanie, rozwiązywanie zagadnień, stawianie i sprawdzanie hipotez, itd.), aby określić i zdefiniować, na czym one polegają, i czego dotyczą. Metodologia nauk pozwala na ustalenie reguł komunikowania, wnioskowania, a także reguł intersubiektywności (wymiany informacji dotyczących rezultatów obserwacji, niezbędnej ponieważ samo logiczne myślenie nie zapewnia obiektywności. Metodologia nauk jest ściśle powiązana zwłaszcza z filozofią i logiką.


Rodzaje

Metodologia nauk obejmuje także metody uczenia się (autodydaktykę) oraz metody nauczania (dydaktykę).

Bibliografia

Autor: Karina Wojewódka

Oceń treść artykułu

Aktualna ocena artykułu: 91/100 (głosów: 5)
 Musisz włączyć JavaScript, aby głosować

Źródło „http://mfiles.pl/pl/index.php?title=Metodologia&oldid=18712