Portal moze zapisywać w przeglądarce uzytkownika informacje związane z logowaniem oraz statystykami oglądalności. Jeśli nie zgadzasz się z tym, opuść stronę.

Metoda ABC

Z Encyklopedia Zarządzania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Disambig.png Ten artykuł dotyczy wykorzystania zasady Pareto. Zobacz też: Rachunek kosztów działań (Activity-Based Costing).


Charakterystyka

Metoda (analiza ABC) w gospodarowaniu zapasami należy przede wszystkim na bieżąco dokonywać ich grupowania zarówno wedle ich wartości, jak i wielkości obrotów. Do tego służą dwie metody - metoda ABC i metoda XYZ.

Punktem wyjścia w metodzie ABC jest stwierdzenia faktu, ze często ograniczona ilość dóbr fizycznych ma wysoki udział w całkowitych kosztach zużycia materiałowego lub obrotów ogółem.

Koszty materiałowe pozostałej dużej ilości dóbr stanowią mały udział w całkowitych kosztach materiałowych. W związku z tym dobra zaopatrzeniowe dzieli się na grupy A, B i C.

Grupy zapasów

Grupa A

Grupa A - zapasy " cenne" (vital few), stanowiące 5-20% liczebności asortymentowej zapasów, ale mające znaczny udział w wartości, sięgający 75-80%, grupę tę, o wysokiej wartości i dużym udziale w kosztach materiałowych ogółem, należy traktować ze szczególną uwagą w zakresie:

  • Analizy rynkowej
  • Szczegółowego przygotowania zamówień handlowych
  • Precyzyjnych procedur dysponowania w przedsiębiorstwie
  • Właściwego zarządzania poziomami zapasów
  • Precyzyjnego ustalania poziomów tzw. zapasów bezpieczeństwa (stanów minimalnych).

Grupa B

  • Grupa B - zapasy mające udział w wysokości 15-20% zarówno w liczebności asortymentowej zapasów, jak i w ich wartości.

Grupa C

Wykorzystanie

Jak dowodzą badania surowce i materiały z grupy A najbardziej rzutujące na wartość łącznego zużycia, stanowią niezbyt liczny zbiór pozycji. Proporcje te układają się mniej więcej w taki sposób, ze około 20% pozycji obejmuje aż 80% wartości zużycia (stad metoda ABC jest także znana pod nazwa reguły Pareto lub "80:20").

W odniesieniu do tej właśnie grupy racjonalne przesłanki wskazują na celowość zastosowania ostrego reżimu przy ich zamawianiu, a wiec w odniesieniu do nich dąży się do realizacji zasady Just in time. W stosunku do pozostałych materiałów, zwłaszcza grupy C("najtaniej"), można sobie pozwolić liberalniejsze zasady zamawiania i tworzenia zapasów

W metodzie ABC kładzie się nacisk na asortymenty o podstawowym znaczeniu dla produkcji. Uwzględnia się kilka punktów cenności zapasów, ważnych przy analizie kosztów i sterowaniu zjawiskami wyczerpywania się zapasów. Są to kategorie:

Bibliografia

Autor: Katarzyna Pawlik

Oceń treść artykułu

Aktualna ocena artykułu: 71/100 (głosów: 110)
 Musisz włączyć JavaScript, aby głosować

Źródło „http://mfiles.pl/pl/index.php?title=Metoda_ABC&oldid=15292