Portal moze zapisywać w przeglądarce uzytkownika informacje związane z logowaniem oraz statystykami oglądalności. Jeśli nie zgadzasz się z tym, opuść stronę.

Identyfikacja podatnika - numer NIP

Z Encyklopedia Zarządzania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania


Charakterystyka

NIP jest pomocny w komunikacji pomiędzy podatnikiem a administracją podatkową. Podmioty objęte obowiązkiem posiadania NIP-u:

NIP przypisany jest do podatnika bez względu na rodzaj i wielkość płaconych podatków oraz liczbę i rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem jednej osobie może być przypisany tylko jeden NIP.

Składa się z dziesięciu cyfr, które umożliwiają identyfikację podatników w Polsce. Trzy pierwsze cyfry oznaczają kod Urzędu Skarbowego, który wystawił dany numer. W kodzie tym występują cyfry od 1 do 9 (nie występuje cyfra 0). Dziesiąta cyfra jest obliczana za pomocą specjalnego algorytmu (zainteresowanych odsyłam do http://pl.wikipedia.org/wiki/NIP ).

Wydawanie

Numer identyfikacji podatkowej wydawany jest na wniosek, złożony przez podatnika przed dokonaniem czynności objętej opodatkowaniem:


Do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby przedsiębiorcy. Takie zgłoszenie powinno zawierać:

  1. Nazwisko i imię
  2. Adres
  3. Obywatelstwo
  4. Nr PESEL
  1. Formę organizacyjno-prawną
  2. Siedzibę
  3. REGON
  4. Organ rejestrujący

Formularze

Rodzaje formularzy wypełnianych przy ubieganiu się o nadanie numeru:

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą dołączają do zgłoszenia: wypis z KRS, zaświadczenie o wpisie/ wykreśleniu do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o numerze REGON, prokurze, umowy z bankiem w przypadku otwarcia konta związanego z prowadzeniem działalności a także zbiór dokumentów uprawniających do korzystania z lokalu, w którym znajduje się siedziba firmy. Potwierdzenie NIP:

Bibliografia

Autor: Ewa Ignacak

Oceń treść artykułu

Aktualna ocena artykułu: 55/100 (głosów: 1)
 Musisz włączyć JavaScript, aby głosować

Źródło „http://mfiles.pl/pl/index.php?title=Identyfikacja_podatnika_-_numer_NIP&oldid=12213