Portal moze zapisywać w przeglądarce uzytkownika informacje związane z logowaniem oraz statystykami oglądalności. Jeśli nie zgadzasz się z tym, opuść stronę.

ISO 17025

Z Encyklopedia Zarządzania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Definicja

Norma ISO/IEC 17025 została opublikowana przez ISO w grudniu 1999 r., jako wynik współpracy pomiędzy ISO i Międzynarodową Komisją Elektrotechniczną. Zastępuje on wytyczne ISO 25 i EN 45001. Ideą standardu ISO 17025 jest stworzenie dla laboratoriów wytycznych dotyczących zarówno zarządzania jakością, jak i wymagań technicznych, co do ich prawidłowego funkcjonowania.

Wymagania

Wymagania ISO 17025 mają zastosowanie w laboratoriach badawczych i testujących. Standard ten można traktować jako techniczne uzupełnienie do ISO 9001. W efekcie, każda organizacja, która spełnia wymagania ISO 17025 spełnia również wymagania ISO 9001. Nie jest jednak odwrotnie.

Wymagania w sferze zarządzania dotyczą:

  • Uregulowania funkcjonowania całego laboratorium,
  • Zarządzania (polityka, komunikacja wewnątrz laboratorium,
  • Doskonalenia (zaangażowanie najwyższego kierownictwa),
  • Dokumentacji i zapisów,
  • Podwykonawstwa badań,
  • Zakupów,
  • Obsługi klientów (łącznie ze skargami),
  • Nadzoru nad niezgodnymi badaniami i/lub wzorcowniami,
  • Działań korygujących i zapobiegawczych,
  • Auditów i przeglądów zarządzania.

Wymagania techniczne dotyczą:

Proces akredytacji laboratorium

Akredytacja laboratorium jest to uznanie przez jednostkę akredytującą kompetencji laboratorium do wykonywania określonych działań. Akredytacja jest udzielana na wniosek laboratoriów, po dokonaniu ich oceny i potwierdzeniu, że spełniają określone wymagania i warunki. Podstawą spełnienia wymagań przez laboratorium jest norma PN-EN ISO/IEC 17025 Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących.

O kompetencji laboratorium świadczy zgodność jego działalności z wymaganiami międzynarodowej normy PN-EN ISO/IEC 17025. Wymagania zawarte w normie, które dotyczą zarządzania laboratorium oraz wymagań technicznych, odnoszą się do każdego laboratorium, niezależnie od jego rodzaju, wielkości i struktury oraz stosowanych metod. Spełnienie wymagań odnoszących się do zarządzania laboratorium jest równoważne ze spełnieniem wymagań systemu zarządzania jakością zawartego w normie ISO 9001, ale nie jest wystarczające do potwierdzenia kompetencji laboratorium do wykonywania konkretnych badań lub wzorcowań. Toteż druga grupa wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025 jest związana z kompetencjami technicznymi laboratorium i dotyczy:

Bibliografia

Autor: Arkadiusz Kowalczyk

Oceń treść artykułu

Aktualna ocena artykułu: 51/100 (głosów: 9)
 Musisz włączyć JavaScript, aby głosować

Źródło „http://mfiles.pl/pl/index.php?title=ISO_17025&oldid=16817