Portal moze zapisywać w przeglądarce uzytkownika informacje związane z logowaniem oraz statystykami oglądalności. Jeśli nie zgadzasz się z tym, opuść stronę.

Czynniki niebezpieczne

Z Encyklopedia Zarządzania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Czynniki niebezpieczne to takie czynniki których działanie może spowodować zaistnienie wypadku przy pracy (urazu). Czynniki szkodliwe to takie których oddziaływanie na pracownika może doprowadzić do choroby. Czynniki uciążliwe to te czynniki których działanie na pracownika może prowadzić do jego zmęczenia, nie powodują one jednak bezpośrednio ujemnych skutków zdrowotnych.

Zależnie od ich charakteru dzieli się je na:

  • fizyczne,
  • chemiczne,
  • biologiczne,

Czynnikami niebezpiecznymi, szkodliwymi i uciążliwymi mogą być: ruchome części maszyn, wysoka temperatura, pożar, wybuch, elementy ostre i wystające, hałas, ultra dźwięki jonizacja powietrza promieniowanie radioaktywne, pyły, kwasy i inne substancje chemiczne, długotrwały wysiłek umysłowy, długotrwały stres.

Rodzaj i natężenie czynników szkodliwych zależy od specyfiki konkretnego miejsca pracy. I tak np. w zakładzie garbarskim możemy się spotkać z takimi czynnikami jak:

W celu zabezpieczenia pracowników narażonych na działania powyższych czynników stosuje się szeroką gamę środków zapobiegawczych. Zaliczamy do nich:

Bibliografia

Autor: Jakub Kowalewski

Oceń treść artykułu

Aktualna ocena artykułu: 52/100 (głosów: 31)
 Musisz włączyć JavaScript, aby głosować

Źródło „http://mfiles.pl/pl/index.php?title=Czynniki_niebezpieczne&oldid=17634