Automotywacja

Z Encyklopedia Zarządzania

Automotywacja sprowadza się do motywowania samego siebie. Jest to swego rodzaju pobudzanie samego siebie do podejmowania określonego działania. Aby mówić o motywacji należy zapoznać się z istotą samej motywacji.

Motywacja odnosi się do sfery psychicznej człowieka ma charakter wewnętrzny, atrybutowy, stanowi proces regulacji, który pełni funkcję sterowania czynnościami tak, aby prowadziły do osiągnięcia określonego wyniku, celu.(Z. Jasiński, 2005, s. 249)

Główne myśli motywacji:

  • Ukierunkowanie wysiłku na cel,
  • Wzbudzenie energii w sobie lub w innych,
  • Trwanie w wykonywaniu zadania dopóki nie zostanie ona zakończone.

Istota automotywacji na pewno należy zmienić podejście do danego problemu z muszę na chcę i mogę. Ale zanim w ogóle będzie można mówić o sposobach motywowania samego siebie należy podkreślić, iż wykonywanie wszelkich czynności nie będących przyjemnością lecz obowiązkiem wymaga od człowieka pewnego zmuszania się. Większość ludzi mając do wyboru naukę, pracę bądź jakieś inne obowiązki wolało by wybrać odpoczynek, zabawę czy jakąś inną miłą formę spędzania czasu. Tak więc automotywacja sprowadza się do swoistej rezygnacji z przyjemności na rzecz obowiązków. Gdy człowiek podejmuje jakieś działanie wiąże się ono z osiągnięciem celu, tak więc cel ten musi mieć istotne znaczenie dla człowieka ale również musi on wierzyć, że postawiony cel jest osiągalny. Automotywacja jest istotną umiejętnością dobrego menedżera. Pracownicy chętniej wykonują powierzone zadania jeżeli mają z kogo czerpać przykład. Zmotywowany kierownik jest spoiwem dobrze funkcjonującej firmy. Automotywację można rozwinąć przez zajęcia psychoedukacyjne.

Rozpoznawanie potrzeb i celów jest jednym ze sposobów automotywowania. Jeżeli człowiek ma jakąś potrzebę, która jest nie zaspokojona wówczas dąży aby ją zaspokoić tym samym wyznacza sobie cel. Człowiek odczuwa wiele różnorodnych potrzeb. Powszechnie stosowanym opisem ludzkich celów jest piramida potrzeb Maslowa.

Istnieje wiele sposobół motywowania samego siebie. Każdy człowiek jest inny, ma własny charakter, własne poglądy i własne niezawodne sposoby na dążenie do osiągania celów. Ch. Ingham przedstawia ich aż 101, ale to każdy człowiek samoistnie wybiera jeden lub dwa sposoby, które są dl niego najlepsze. Najciekawszymi sposobami opisanymi wydały mi się następujące pozycje:

  1. Oczyścić pole działania - w procesie automotywacji istotne znaczenie ma miejsce w którym wykonujemy prace. Jedni ludzie wolą mieć wszystko ładnie poukładane w miejscu pracy inni preferują całkowity nieład. Mimo wszystko i tak w miejscu pracy znajduje się sterta książek, notatek i innych rzeczy przypominających o tym, że jest jeszcze wiele pracy do wykonania. Dlatego też autorka zaleca aby posprzątać swoje miejsce pracy i dzięki temu łatwiej będzie można skoncentrować się na bieżącym zadaniu i nie oglądać całej sterty innych zaległych bądź przyszłych obowiązków.
  2. Ależ tu gorąco - jeżeli człowiek pracuje w warunkach wywołujących dyskomfort takich jak zbyt wysoka lub niska temperatura, złe oświetlenie czy hałas wówczas staje się to dla niego wymówką bądź oderwaniem od pracy. Dlatego też usuwanie owych niepożądanych warunków pomoże w prawidłowej realizacji pracy. Można zainstalować klimatyzacje, żaluzje czy zmienić oświetlenie wówczas praca stanie się przyjemniejsza i lżejsza.
  3. Zapach sukcesu - olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie oprócz leczenia różnych dolegliwości mogą kojąco wpływać na samopoczucie jak i na nasz umysł i psychikę. Rozmaryn i bazylia rozjaśnia umysł. Dlatego też stosowanie olejków eterycznych może wpłynąć na nasze samopoczucie i jakość naszej pracy.
  4. Zrzucenie ciężaru - często ludzie borykają się z zadaniami, których nie mają ochoty wykonać bądź wydają się one nie wykonywalne. Wówczas myślimy o nich często i z pewną dozą strach, iż termin ich realizacji zbliża się coraz szybciej. Takie podejście do sprawy całkowicie zniechęca do podejmowania jakiegokolwiek działania. Nie ma sensu obawiać się jakiegoś trudnego egzaminu czy trudnej rozmowy z szefem. Należy wówczas wziąć się intensywnie do pracy aby jak najszybciej pozbyć się uciążliwego problemu. Zaoszczędzimy sobie stresu i będziemy mieli trudny egzamin czy rozmowę z szefem za sobą (bo przecież i tak by nas to nie ominęło).
  5. Odżywcze paliwo - aby mieć siłę do pracy należy zadbać o swój organizm. Wszelkie zmęczenie czy choroby osłabiają koncentracje i zniechęcają do pracy. Dlatego też stosowanie odpowiedniej diety i dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin. Cynk i jod wpływa na koncentrację, mangan poprawia pamięć.

Istnieje wiele sposobów dzięki którym można samemu się motywować są to zarówno sposoby pomagające zmotywować własną psychikę, ale również istotne znaczenie mają warunki pracy, nasza kondycja fizyczna i umysłowa.

TL;DR

Artykuł omawia pojęcie automotywacji i jej znaczenie w osiąganiu celów. Podkreśla, że automotywacja jest istotną umiejętnością dla menedżerów i może być rozwinięta poprzez zajęcia psychoedukacyjne. Przedstawia różne sposoby motywowania samego siebie, takie jak utrzymanie porządku w miejscu pracy, stworzenie odpowiednich warunków pracy, korzystanie z olejków eterycznych, przekształcenie problemów na mniejsze części oraz dbanie o zdrowie fizyczne i umysłowe. Artykuł podkreśla również znaczenie rozwiązania problemów oraz wpływu porannego nastroju na motywację.

Rozwiązywanie problemów

Nie ma skutecznej formuły na radzenie sobie z problemi, ale są techniki i sposoby radzenia sobie z nimi. Przede wszystkim:

1. Nie walcz z problemem i nie narzekaj, każdy problem da się podzielić na części składowe. Należy go rozbić na mniejsze elementy i wybrać najłatwiejszą część problemu i rozmyślać nad nią. Wtedy cała sprawa nie będzie wyglądać na tak ogromną. (2012) N. Marszałek s. 49 Nigdy się nie poddawaj. Umartwiając się jeszcze przed rozpoczęciem działania, tracimy tylko czas i energię. "Cokolwiek robisz masz dwa powody: być dumnym z siebie oraz aby inni byli dumni z nas" (2012) N. Marszałek s. 52

2. Pamiętaj, lepiej robić małe postępy wolnym tempie niż wykorzystać wszystkie swoje siły, żeby poradzić sobie z dużym problemem w krótkim czasie. "Systematyczność pozwoli Ci się skupić i będzie pilnować Twojej motywacji" (2012) N. Marszałek s. 56 Robiąc coś wolniej masz większą pewność, że czego nie przegapiłeś. 3. To jak zaczniesz dzień, w jakim nastroju się obudzisz ma największy wpływ na twoją motywacje. To jak czujesz się rano odbije się na reszcie twojego dnia. Czasem warto wyłamać się z rutynowego poranka na rzecz zrobienia innych czynności. Np. Wstań ciut wcześniej, sporządź swój plan dnia, wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających, wyłącz radio, telewizor. Każdego dnia rano powinna Cię otaczać cisza i harmonia. "Nic tak nie zabija motywacji jak rozkojarzony umysł o poranku" (2012) N. Marszałek s. 62

3. Nie zapominaj o zmysłach, one wpływają na naszą motywację. Zapach ma silny wpływ na nasze stany psychiczne i emocjonalne. Zapach szałwia muszkatołowej przywraca spokój, rozmarynu wyostrza umysł, a bazylii podnosi na duchu i odświeża. Dotyk, jest bardziej skomplikowanym zmysłem, żeby go przełożyć na naszą motywację. Lecz nie jest to niewykonalne. Jeżeli osiągasz sukcesy, przejrzyj swoje dyplomy, certyfikaty, puchary, zobacz ile wysiłku Cie to kosztowało, żeby dojść do upragnionego celu. Dotnij namacalnych dowodów swoich[sukcesów. Wzrok jest bodźcem wizualnym, to jakiego koloru są ściany w twoim pokoju oraz to co na nich wisi, np. zdjęcia z podróży, z rodziną, czy z przyjaciółmi może wpłynąć na twój nastrój i motywację. Czasem naprawdę nie trzeba szukać daleko, żeby ją odnaleźć.

  • CEL + ENERGIA + DETERMINACJA = SUKCES!


Automotywacjaartykuły polecane
Prawo ParkinsonaSangwinikPrzywództwo sytuacyjneNiska samoocenaMob programmingJidokaMetoda Myers-BriggsKarieraRedundancja

Bibliografia


Autor: Anna Kilar